سردار شهيد محمد افضلي ننيز فرزند عباس به سال 1329 در شهرستان رابر (بافت) چشم به جهان گشود. وي تحت تأثير تعليمات پدرش كه از روحانيون منطقه بود با تفكرات مذهبي و مبارزات مردمي عليه رژيم ستم شاهي آشنا و در پيروزي انقلاب اسلامي در زادگاهش نقش مؤثري را ايفا نمود. وي كه در سال 1357 به استخدام شركت ملي صنايع مس ايران درآمده و در كارگزيني مجتمع مس سرچشمه مشغول به كار شد با احساس وظيفه و براي اداي تكليف الهي اواسط سال 1360 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كرمان مامور گرديد و به دفعات به به جبهه هاي نبرد حق عليه باطل شتافت تا اينكه در تاريخ 12/11/61 در عمليات فتح المبين و در منطقه عملياتي دشت عباس به خيل عظيم شهيدان گلگون كفن دفاع مقدس پيوست. از شهيد افضلي دو فرزند به نامهاي عباس و منصوره به يادگار مانده است.

فرازهايي از مناجات نامه و وصيت نامه سردار شهيد محمد افضلي ننيز

گوشت و پوست و استخوان و همه اعضاء و روح و تك تك سلولهاي بدنم گواهي مي دهد كه خدايي نيست جزالله و محمد بن عبدالله پيغمبر و فرستاده اوست كه ما را به راه راست هدايت فرمود تا از ظلمتهاي جهل و ناداني به سوي نور و به طريق الله حركت كنيم و گواهي مي دهم كه علي و يازده فرزندش جانشين پيغمبر و امام و راهنماي ما هستند و خداي را سپاسگزارم كه به من افتخار اين را داد كه شيعه علي و فرزندان گرامي اش و پوينده راه آنها و متعقد به درستي راهشان هستم .

از خداوند بزرگ مسئلت مي نمايم به امام زمان ولي عصر (عج) اجازه ظهور هر چه زودتر بدهد تا اينكه عدل جهاني را هر چه سريعتر در تمام جهان گسترش دهد و سپس حرفي دارم به مادرم. مادرجان اين چند كلمه كه روي اين كاغذ نوشتم پس از شهادتم به دست شما خواهد رسيد. دوست دارم در شب حمله روزه باشم يا تشنه بميرم كه مثل مولايم حسين با لب تشنه شهيد شده و پس از شهادت سه روز بدنم در صحرا بماند كه مثل مولايم غريب باشم. پس مادرجان وصيت من به شما اين است در انظار دشمنان انقلاب گريه نكني ، شايد با گريه تو خوشحال شوند ، از خداوند برايتان صبر و استقامت آرزو مي كنم . همسرم ، براي شما هم از خداوند صبر و استقامت آرزومندم . اميدوارم كه صداي شيون و گريه شما را نامحرم نشنود. با صداي بلند گريه نكن . آنچنان باش كه گويي امانتي از خداوند در نزدت بوده و هم اكنون با كمال امانت داري همينكه خدا خواست به او تحويل دادي . سعي كن امين باشي . خواهرهاي عزيزم به شما بجز صبر و راضي بودن به رضاي خدا چيز ديگري سفارش نمي كنم.