کد خبر: 1658/ ١٠:٢٤ - شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1658
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب؛
ده پروژه بزرگ در مس کرمان آماده افتتاح است
 
همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب، ده پروژه بزرگ صنعتی، معدنی و عمرانی در حوزه مس منطقه کرمان با سرمایه‌گذاری بالغ بر 601 میلیون یورو و 6465 میلیارد ریال آماده افتتاح و بهره‌برداری است.

به گزارش مس پرس، از مهمترین این طرح‌ها، پروژه تغییر تکنولوژی کوره‌های قدیمی ذوب مس سرچشمه از ریورب به فلش است که با سرمایه‌گذاری 125 میلیون یورو و 2080 میلیارد ریال اجرا شده است. با راه‌اندازی این کارخانه، ظرفیت تولید مس آندی حاصل از کنسانتره، از 120 هزار تن به 280 هزار تن در سال افزایش می‌یابد. از مزایای این تکنولوژی می‌توان به کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های تولید، راندمان بالاتر، کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای و کاهش میزان آب موردنیاز فرآیند اشاره کرد.
بر اساس این گزارش، پالایشگاه مس خاتون‌آباد، از دیگر طرح‌های مس است که تولید آزمایشی آن شروع شده و قادر است سالانه 200 هزار تن کاتد گرید A تولید کند. اجرای این کارخانه 142.81 میلیون یورو و 443.72 میلیارد ریال هزینه برده و زمینه اشتغال مستقیم 200 نفر را فراهم کرده است. این پالایشگاه به‌گونه‌ای طراحی‌شده که هیچ‌گونه آلاینده‌ای از سیکل تولید آن وارد محیط‌زیست نشده و کلیه پساب‌ها به شکل مناسب تصفیه می‌شود.

فاز اول و دوم نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی سمنگان سیرجان نیز که با سرمایه‌گذاری شرکت صنایع ملی صنایع مس ایران و صندوق توسعه ملی ظرف 24 ماه آماده بهره‌برداری شده، رکورد جدیدی را در احداث‌ نیروگاه‌های کشور به ثبت رسانده است. سرمایه‌گذاری این نیروگاه بالغ بر 285 میلیون یورو و 700 میلیارد ریال بوده است.
باند دوم جاده سرچشمه به شهربابک، به طول 65 کیلومتر و با سرمایه‌گذاری 800 میلیارد ریالی شرکت مس به اتمام رسیده است. ارتقاء سطح ایمنی محور سرچشمه - شهربابک، سهولت در حمل‌ونقل، جلوگیری از بروز تصادفات و کاهش خسارات جانی و مالی از پیامدهای اجرای این طرح است. فاز اول این طرح که سال گذشته به بهره‌برداری رسید، احداث باند دوم جاده رفسنجان به سرچشمه بود. با اتمام این طرح، محور رفسنجان به شهربابک به طول 128 کیلومتر از یک جاده تک‌باندی به بزرگ‌راه تبدیل شده است.
پروژه سیستم انتقال گاز کنورترهای ذوب سرچشمه، پروژه تغییر تکنولوژی پالایشگاه سرچشمه به کاتد دائمی، افزایش ظرفیت کارخانه کنسانتره مولیبدن سرچشمه، ساخت انبار کنسانتره جدید خاتون‌آباد، افزایش ظرفیت کارخانه آهک سرچشمه و ساخت کارخانه و انبار مواد ناریه سرچشمه از دیگر طرح‌های آماده بهره‌برداری مس کرمان است. این طرح‌ها در حوزه سرچشمه، خاتون‌آباد و سیرجان به اجرا در آمده است و مجموع سرمایه‌گذاری آنها حدود 3000 میلیارد تومان است.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته