کد خبر: 1342/ ١٦:٠٢ - يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1342
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
تحلیل‌گران موسسه‌های اقتصادی هم‌رأی شدند:
مس در 2017 بهترین وضعیت را در میان فلزات خواهد داشت
 
مس که تا همین اواخر، یکی از کالاهای معدنی با بدترین عملکرد در طول دو سال گذشته بود، در پایان 2016 افزایش قیمتی ناگهانی را تجربه کرد و چندین پرسش را در رابطه با وضعیت بازار در 2017 مطرح کرد.

این افزایش قیمت، که به محض پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز شد، تا حدودی به خاطر گمانه‌زنی‌های مربوط به تأثیر برنامه‌های زیرساختی 500 بیلیون دلاری رییس‌جمهور منتخب بر تقاضای این فلز است. همچنین، رشد واردات چین که تقریباً 50درصد از تقاضای جهانی را به خود اختصاص می‌دهد -به‌عنوان نشانه‌ای مثبت از سلامت صنعت مس- در این صعود قیمت نقش داشته است. حتی گلدمن ساکس که معمولاً بدبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها را در رابطه با وضعیت کوتاه‌مدت بازار مس دارد، لحنی مثبت‌تر را در پیش ‌گرفته است. این بانک سرمایه‌گذاری هم‌اکنون بر این باور است که رشد تقاضای چین، بازار این فلز را از لحاظ عرضه در تنگنای بیشتری نسبت به آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد قرار خواهد داد و این، دست‌کم تا اواسط 2017 محیطی بهتر را برای بازار مس فراهم خواهد کرد.
تحلیل‌گران گلدمن ساکس در اوایل دسامبر نوشتند: «هرچند که وسوسه‌کننده است چنین رشد قیمتی را به موقعیت سوداگرانه بازار نسبت دهیم، بهبودهای مبانی واقعاً قوی‌تری که در دامن زدن به افزایش سود سوداگرانه نقش داشته، احتمالاً محیطی مناسب‌تر را برای مس فراهم خواهند کرد.»

آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند در طول شش ماه آینده، قیمت هر تن مس به 6200 دلار برسد و پیش‌بینی‌شان برای سه، شش، و 12 ماه آینده را از 5000، 4800 و 4800 دلار قبلی به 5800، 6200، و 5600 دلار، به ترتیب، افزایش داده‌اند. مولی‌شات، تحلیل‌گر کالاهای معدنی در مؤسسه تحقیقاتی بی‌ام‌ی، نیز دیدگاه مثبتی نسبت به چشم‌انداز مس دارد. او امیدوار است با توجه به انتظار برای پیشی‌گرفتن رشد یکنواخت تقاضا از رشد تنزلی تولید، بازار جهانی تا سال 2019 به سوی کسری مختصری گرایش یابد، که زودتر از زمان پیش‌بینی‌شده قبلی است.
بی‌ام‌آی چشم‌انداز رشد کندشونده عرضه را در وهلۀ نخست به کاهش‌های تولید در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده جهان، و عیارهای تنزلی سنگ معدن در شیلی، بزرگ‌ترین تولیدکننده این فلز سرخ در جهان، نسبت می‌دهد. شات می‌گوید افزایش شدید قیمت پس از انتخاب غافلگیرکننده دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور ایالات متحده، انعکاس‌دهنده انتظارات بی‌اساس برای برنامه سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی او و همچنین دادوستد سوداگرانه پر‌دامنه در چین است. تحلیل‌گران بی‌ام‌آی تأکید می‌کنند که حتی تحت سناریویی در وضعیتی بسیار عالی برای برنامه زیرساخت‌های ترامپ، چشم‌انداز شدید‌ترین رشد تقاضای فلز ایالات متحده، تأثیری حداقلی بر تعادل بازار مس جهانی خواهد داشت. خانم شات چندین دلیل را برای این تأثیر حداقلی برمی‌شمارد که ازجمله می‌توان به کوچک بودن بازار ایالات متحده (طبق داده‌های گروه مطالعات بین‌المللی مس ایالات متحده در سال جاری تنها 7.7 درصد از کل تقاضای جهانی مس را به خود اختصاص می‌داد)، کم‌رمق شدن تأثیر مثبت برنامه یادشده در اثر سیاست تدارک فلزات در خود آمریکا در وهله نخست و افزایش تولید به علت رشد بیشتر قیمت‌های مس اشاره کرد. او می‌گوید: «از این ‌رو، ما انتظار داریم بخشی از رشد قیمتی که از آغاز نوامبر به بعد حاصل شده، از بین برود و قیمت مس به سیر نزولی تدریجی‌تری بازگردد. «در نتیجه، بی‌ام‌آی پیش‌بینی قبلی‌اش را مورد بازبینی قرار داده و انتظار دارد که قیمت هر تن از این فلز در سال 2017، که قبلاً 4900 دلار پیش‌بینی شده بود، به خاطر رشد قوی تقاضای چین که بازار را سریع‌تر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت در تنگنای عرضه قرار خواهد داد، به 5150 دلار برسد.  اغلب تحلیل‌گران نسبت به قیمت‌های کالاهای معدنی دیگر نیز خوش‌بینانه نگاه می‌کنند و معتقدند که تقریباً تمامی آن‌ها در 12ماهه آینده متوسط قیمتی بالاتر از متوسط قیمت 2016 خواهند داشت.

آندره کول، تحلیل‌گر اصلی فلزات پایه در بخش تحقیقاتی متال بولتن و دبیر بیس متالز فورکاستر، پیشتر در همین ژانویه جاری گفت نشانه‌های آشکاری و‌جود دارند که خبر از ورود سرمایه‌گذاران در زمینه فلزات و کالاهای معدنی می‌دهند. او گفت: «به نظر می‌رسد که مس می‌تواند در میان فلزاتی باشد که بهترین عملکرد را خواهند داشت. این فلز اغلب سال 2016 را با قیمت پایین طی کرد که علت آن گمانه‌های مربوط به فروکشیدن تقاضای چین در اثر کندی رشد اقتصادی و رشد عرضه بود. از آنجا که هر دو گمانه‌زنی‌های یادشده کاملاً نقش خود را از دست داده‌اند، ممکن است هنوز تحرکات بیشتری از سوی سرمایه‌گذارانی صورت گیرد که نقش پایین‌تری را برای مس قائل بوده‌اند؛ تحرکاتی از طریق اختصاص وجوه بیشتر برای این فلز و بازسازی وضعیت بلندمدت خود برای به دست آوردن دوباره جایگاه‌شان در بازار».
بی‌اچ‌پی‌بیلتون، بزرگ‌ترین شرکت معدن‌کاری جهان، و کاترپیلار، بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات سنگین، پیش‌بینی کرده‌اند بهبود قیمت مس ماه‌ها دوام خواهد آورد. بی‌اچ‌پی، که همین حالا هم دومین تولیدکننده بزرگ مس در جهان است، می‌خواهد دامنه فعالیت‌هایش را در زمینه این فلز سرخ افزایش دهد. این شرکت هزینه‌های اکتشافی سالانه‌اش را در سال جاری 29درصد افزایش داده و تقریباً تمام بودجه 900 میلیون دلاری اکتشافی خود را به کشف منابع مس و نفت اختصاص داده است. شرکت مزبور، که می‌خواهد مس یکی از ستون‌های رشد آینده‌اش باشد، در حال حاضر در جست‌وجوی اکتشاف معادن مس بیشتری در شیلی، پرو، ایالات متحده کانادا و استرالیای جنوبی، و همچنین به دنبال شراکت‌های جدید برای تقویت خط لوله رشد خود است. با وجود این، بی‌اچ‌پی چندان هم نگاه خوش‌بینانه‌ای نسبت به بازار مس در کوتاه‌مدت ندارد. این شرکت در گزارش سالانه خود گفت: «با توجه به روند نزولی عیارها انتظار می‌رود کسری‌ای در بازار مس بروز کند. افزایش هزینه‌ها و کمیابی فرصت‌های توسعه با کیفیت در آینده احتمالاً توانایی این صنعت را برای پاسخ دادن ارزان‌قیمت به رشد تقاضا محدود خواهند کرد».
کاترپیلار، بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات سنگین در جهان، اخیراً گفت که این شرکت بر این باور است  شرکت‌های معدن‌کاری سنگ‌آهن و مس در طول سه تا پنج سال آینده پیشتاز در افزایش تقاضا برای تجهیزات خواهند بود. در حال حاضر، کاترپیلار بیشترین فروش را به ترتیب به بخش‌های زغال‌سنگ، مس و سنگ‌آهن دارد. ریو تینتو، شرکت سنگین وزن دیگری در صنعت مس، در اوایل دسامبر گفت که انتظار دارد بازار مس تا 2020 دچار کسری عرضه شود، و این دقیقاً زمانی است که توسعه زیرزمینی معدن اویو تولغوی این شرکت در مغولستان وارد مرحله تولید می‌شود.  آرنود سوارات، مدیرعامل بخش مس و الماس ریو تینتو، به رویترز گفت با آن‌که انتظار می‌رود بازار سنگ‌آهن در آینده نزدیک با مازاد عرضه روبه‌رو باشد، بخش مس با کسری عرضه و رشد تقاضا، در اثر افزایش پروژه‌های زیرساختی، وسایل نقلیه برقی و دیگر فن‌آوری‌های استفاده‌کننده از انرژی‌های تجدیدپذیر، مواجه خواهد بود.

منبع: Mining.com

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته