کد خبر: 1194/ ١٥:٥٧ - يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1194
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی:
از تصمیمات غیرکارشناسی دوره قبل در مس، صدمه دیدیم
 
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیمات غیرکارشناسی دوره قبل در مس، بسیار هزینه‌بر بود و صدمات زیادی به همراه داشت.

به گزارش مس‌پرس، احمد انارکی ‌محمدی در نشستی که با حضور رضا رحمانی قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در سرچشمه برگزار شد، ضمن قدردانی از مدیریت شرکت مس گفت: هم‌اکنون شاهد پیشرفت‌های خوبی در این شرکت هستیم و امیدواریم با درایت مدیران موفقی که در شرکت مس حضور دارند، روند پیشرفت در این شرکت همچنان ادامه داشته باشد و کارنامه خوبی بر‌جای بماند.
وی با تاکید بر این‌که واقعاً وضعیت مس در سال‌های گذشته این‌چنین نبود، تصریح کرد: متاسفانه کارهای غیرکارشناسی که قبلاً در مس انجام شد، بسیار هزینه‌بر بود و صدمات زیادی داشت و انگار داریم امروز برمی‌گردیم سر خط اول، و می‌رسیم به جایی که ان‌شاءالله روزبه‌روز وضعیت کارها بهتر شود.
انارکی ‌محمدی با بیان این‌که جمعیت کارگری رفسنجان قابل توجه و موضوع بیمه این قشر حائز اهمیت است، گفت: بیش از 70درصد از مردم ما بیمه تامین اجتماعی هستند که بخش زیادی از آن‌ها وابسته به مس سرچشمه و توابع آن هستند.
وی افزود: متاسفانه در زمینه‌های مربوط به بیمه برای این قشر، کم‌ترین خدمات را داریم و از شرکت مس انتظار داریم که به خانواده‌هایی که درواقع خانواده خود مس هستند، کمک بیش‌تری بشود.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس تصریح کرد: البته ما در این زمینه‌ها نگاه ملی و فرامنطقه‌ای داریم و این موضوع را فقط برای رفسنجان مطرح نمی‌کنیم، بلکه در شهربابک و در همه مناطقی که به نحوی آلایندگی متوجه آن‌هاست، این نگاه را داریم.
وی افزود: البته شرکت مس در زمینه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و... خدمات و کمک‌های زیادی داشته که قدردانی می‌کنیم، اما جا دارد که این حمایت‌ها بیش‌تر شود.
این نماینده مجلس، به موضوع منابع انسانی نیز اشاره و تصریح کرد: ما دنبال این نیستیم که نیرو به شرکت مس بدهیم و می‌دانیم که انتخاب نیرو در منابع انسانی شرکت مس، کارشناسی‌شده است؛ اما انتظار داریم به نیروهایی که سال‌ها زحمت کشیده‌اند بیش‌تر توجه شود، چون این افراد سرمایه‌های ما و کشور ما هستند.
انارکی ‌محمدی همچنین با اشاره به این‌که اقتصاد رفسنجان تک‌محصولی و وابسته به کشاورزی و پسته است که با هزینه‌های بالای تولید، دچار مشکل شده، اظهار داشت: می‌دانیم که حساب‌های بانکی شرکت مس، طبق قانون تجارت نمی‌تواند به منطقه بیاید، اما اگر گردش مالی تنخواه شرکت را به بانک‌های منطقه بیاوریم، این بانک‌ها با گردش مالی مس می‌توانند به کشاورزی منطقه کمک کنند.
وی همچنین گفت: موضوع دیگر، بحث خریدهای شرکت مس است؛ نزدیک به 14هزار قلم جنس برای مس خریداری می‌شود که حدود 4هزار قلم آن از استان کرمان است و ما انتظار داریم این میزان افزایش یابد که خوشبختانه آقای مهندس مرادعلیزاده هم صراحتاً قول داده‌اند که هرچه در استان و در شهرستان تولید شود در اولویت خرید است.
انارکی ‌محمدی به موضوع پیوند دانشگاه و کارآفرینان و صنعتگران هم اشاره کرد و گفت: رفسنجان با 11 دانشگاه و 13هزار دانشجو و استاد، وضعیت خوبی به لحاظ دانشگاهی دارد و باید از این ظرفیت استفاده شود که خوشبختانه ارتباط بین مس و دانشگاه برقرار شده که بسیار موثر و به نفع منطقه و دستگاه است، ولی نیاز به تقویت دارد که امیدواریم از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حمایت لازم صورت گیرد تا بودجه و فرصت بیشتری برای ارتباط با نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یابد.
نماینده مردم رفسنجان و انار در گزارشی از این مناطق هم گفت: رفسنجان و انار به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی و تغییرات اقلیمی، متاسفانه با بحران شدید کم‌آبی روبه‌رو شده‌اند و ما امروز داریم صدمات خیلی از کارهای غیرکارشناسی گذشته را می‌بینیم.
وی ادامه داد: امروز حداکثر مصرف آب را در منطقه داریم که اگر می‌خواهیم توان فعالیت و رقابت داشته باشیم، باید این روند اصلاح شود تا در زمینه آب، بیشترین بهره‌برداری را در واحد سطح داشته باشیم.
انارکی ‌محمدی افزود: در چنین وضعیتی، متاسفانه امروز در بخش کشاورزی استان کرمان فقط 13درصد آبیاری تحت فشار داریم و استفاده از روش‌های نوین آبیاری، حداقلی است که این برای منطقه ما با وضعیت بحرانی‌اش بسیار کم است و باید منابع آب را خیلی بهتر مدیریت کنیم.
این نماینده مجلس به مشکلات بر سر راه سرمایه‌گذاری و تولید هم اشاره کرد و گفت: متاسفانه تولید وضعیت خوبی ندارد و اگرچه وزارت حمایت‌های خوبی داشته، اما به دلایل مختلف با دستگاه‌های اجرایی مشکل داریم و متاسفانه گاهی باید برای یک موافقت اصولی، چندین دستگاه را ببینیم که نهایتاً هم به نتیجه نمی‌رسد.
وی ادامه داد: یک بحث هم، افزایش مالیات 31درصدی استان کرمان در بودجه سال آینده است که دست‌وپاگیر تولیدکنندگان ماست که البته در دست بررسی است و امیدواریم در این‌باره بازنگری شود.
انارکی ‌محمدی در پایان گفت: امیدواریم شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که رفسنجان از حالت تک‌محصولی رهایی یابد و بتوانیم در بخش‌های صنعتی، کارهای بزرگی را انجام دهیم.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته