کد خبر: 621/ ١٣:١٠ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 621
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
گفت‌وگو با معاون مهندسی و مدیریت انرژی مجتمع مس سرچشمه
سال، سال تولید داخلی است
 
«نجف شیخی»، با تأکید بر این‌که سال 97 سال حمایت از تولیدات داخلی است، گفت: «یکی از برنامه‌های امسال ما در این زمینه تشکیل کمیته‌هایی برای برنامه‌ریزی و استفاده از تولیدات داخلی است.»

معاون مهندسی و مدیریت انرژی مس سرچشمه در گفت‌وگو با «عصرمس آنلاین» با اشاره به برنامه‌های این معاونت در سال جاری گفت: «محوریت اصلی کار در حوزه معاونت مهندسی همچون سال‌های گذشته حمایت از تولید پایدار و بی‌دغدغه است. تولید پایدار امری ضروری است اما کافی نیست. شرط کافی بودن تولید، بی‌دغدغه بودن آن است؛ چرا که شرکت مس تاکنون همواره برنامه تولید خود را محقق کرده؛ پس ‌تولید ما تولیدی پایدار است.»

شیخی ادامه داد: «اما ما باید شرط کافی یعنی بی‌دغدغه بودن تولید را هم مدنظر قرار دهیم. تولید وقتی بی‌دغدغه نباشد ما مشکلاتی مثل ناایمن بودن محیط کار، زمان‌های تلف‌شده بسیار و سایر موارد را پیش روی خود خواهیم داشت. اگر ما در تمام بخش‌هایی که به تولید مربوط است این مسأله را که باید از این به بعد تولید پایدار را به تولید پایدار و بی‌دغدغه تبدیل کنیم، مدنظر قرار دهیم در این صورت می‌توانیم بر برنامه‌ریزی در زمینه استراتژی‌های مهم تمرکز کنیم.»

معاون مهندسی و مدیریت انرژی مس سرچشمه با تأکید بر این‌که سال 97 سال حمایت از تولیدات داخلی است، گفت: «در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌هایی که در زمینه‌های مختلف وجود داشت شرکت مس به این سمت پیش رفت که به طرق مختلف و با کمک گرفتن از سازوکارهای متفاوت برخی از تجهیزات مورد نیاز خود را بسازد و در طول این مدت با تعاملی که بین واحدهای شرکت مس  و سازندگان در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات به وجود آمد، توفیقات قابل ملاحظه‌ای حاصل شد.»

او ادامه داد: «یکی از برنامه‌های امسال ما در این زمینه تشکیل کمیته‌هایی برای برنامه‌ریزی و استفاده از تولیدات داخلی است. از جمله مواردی که در صنعت مس وجود دارد این است که تجهیزات مورد استفاده در این صنعت مخصوص کار سنگین هستند و جایگزین کردن تجهیزات جدید به‌ جای آن‌ها نیازمند مطالعات ویژه‌ای است. در نتیجه در حوزه ساخت باید فرایند دقیقی توسط  شرکت‌های سازنده لحاظ شود.»

شیخی با اشاره به اهمیت حمایت از صنایع داخل استان کرمان گفت: «در حال حاضر از 100 درصد قطعات قابل‌ ساختی که شرکت خدمات بازرگانی برای مس سرچشمه و شهربابک تأمین می‌کند، تقریباً 43 درصد آن در استان کرمان ساخته می‌شود؛ از این میزان، بخشی کاملاً مطابق با استاندارد ساخته می‌شود. اما هنر ما این است که کاری کنیم که آن بخش باقی‌مانده هم مطابق با استاندارد بشوند و با این کار به شعار حمایت از کالای ایرانی جامه عمل پوشانده‌ایم.»

او افزود: «در فاز بعدی هم باید میزان ساخت داخل استان را افزایش دهیم. پس می‌توان این‌گونه گفت که باید در درجه اول کالاهایی که تا به امروز ساخته شده دوباره مطالعه و با دقت بیشتری ساخته شود و در مرحله بعدی کالاهای دیگری را که به هر دلیل در خارج استان در حال ساخت است، با تشویق و کمک به سازندگان قدیمی و جدید، در داخل استان بسازیم.»

معاون مهندسی و مدیریت انرژی مس سرچشمه همچنین تأکید کرد: «یکی از کارهایی که می‌توانیم در زمینه حمایت از کالای داخلی بکنیم این است که به‌جای استفاده از یک قطعه خارجی با عمر بالا از یک قطعه داخلی با عمر کمتر استفاده کنیم. این کار به مرور دانش و تجربه ما را در زمینه ساخت قطعات در داخل بالا می‌برد. همین بخش از کالای باکیفیتی که در خود استان تولید می‌شود به مرور زمان به دست آمده است.»

او افزود: «البته باید این را هم در نظر داشت که در بعضی مواقع ما تنها به تعداد اندکی از بعضی قطعات که واقعاً هم ارزشمند است، نیازمندیم و در بسیاری از مواقع سازنده‌های بومی توان سرمایه‌گذاری روی آن تجهیزات را ندارند. درواقع در هیچ جای دنیا هم کالاها 100 درصد تولید داخلی نیستند؛ با این حال ما شرایط خاص خود را داریم و اگر لازم شود برای همان یک قطعه هم باید کار کرد.»

تدوین نقشه‌راه متناسب با تکنولوژی جدید

 

معاون مهندسی و مدیریت انرژی مس سرچشمه به بخش دیگری از برنامه‌های امسال این معاونت اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر بخش برنامه‌ریزی این معاونت در حال تهیه نقشه راه معاونت مهندسی و مدیریت انرژی در سال 97 است و به یاری خداوند امیدوایم که بتوانیم نقشه راه متناسب با نیاز امروز مجتمع مس سرچشمه را به‌صورت جامع و با ضمانت اجرایی آماده و ارائه ‌دهیم.»

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته