کد خبر: 1136/ ١١:١٩ - دوشنبه ١٥ آبان ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1136
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیر مس منطقه کرمان در نشست خبری، در تشریح حادثه کوره فلش سرچشمه عنوان کرد:
پیمانکار، پاسخ‌گوی حادثه خواهد بود
 
مدیر مس منطقه کرمان گفت: برای پروژه ذوب فلش، یک قرارداد با شرکت مشارکت صبافام بسته‌ شده است که باید در برابر حادثه پاسخ‌گو باشند؛ چون ما در زمان بروز حادثه، پروژه را تحویل نگرفته بودیم؛ و البته پیمانکار هم تمام مسئولیت را پذیرفته است.

مدیر مس منطقه کرمان در نشست خبری که با حضور خبرنگاران استان کرمان در سرچشمه برگزار شد، در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره حادثه کوره ذوب فلش به تشریح این حادثه پرداخت و گفت: یک قرارداد در رابطه پروژه با شرکت مشارکت صبا فام بسته‌شده است و در برابر حادثه باید پاسخ‌گو باشد؛ زیرا در زمان بروز حادثه پروژه را تحویل نگرفته بودیم و پیمانکار تمامی مسئولیت را پذیرفته است.

«محمد حسنی» با اشاره به حادثه‌های اخیر پتروشیمی و آتش‌سوزی چاه نفت در کشور افزود: بسیار خدا را شاکریم که موفق به عبور از این حادثه شدیم؛ چون انفجاری در این حادثه رخ داد که پتانسیل تبدیل شدن به فاجعه را داشت و می‌توانست اتفاقی بزرگ‌تر رخ دهد.

وی با اشاره به این‌که شروع فعالیت‌های معدنی کشور در حوزه مس از دهه 50 و از سرچشمه شروع شد، خاطرنشان کرد: در اوایل دهه 50 شروع فعالیت‌های نصب و تجهیزات و احداث کارخانه‌ها در این منطقه کلید خورد؛ مس سرچشمه ذخیره ارزشمند و قابل‌توجهی دارد که در دنیا شهرت فراوانی را از آن خود کرده است. 

وی بابیان این‌که بیش از چهار دهه از عمر شرکت ملی صنایع مس ایران سپری‌ شده است، بیان کرد: در این مدت پستی‌وبلندی‌های زیادی طی کردیم و سختی‌هایی را کارکنان نسل اول در این‌جا کشیدند تا این شرکت پا گرفته و امروز به دست نسل بعدی رسیده و وظیفه نسل فعلی همچون نسل قبل، صیانت از این منابع است.

وی معادن را هدیه‌هایی از جانب خداوند برشمرد و گفت: معدن یک هدیه طبیعی از سوی خداوند به ما کرمانی‌هاست و در 120 کیلومتر فاصله، معادن میدوک و چاه فیروزه و معادن کوچک‌تری هم هستند که جزو ودیعه‌های الهی‌اند و برخی استان‌ها این نعمت را ندارند.


16هزار نفر در مس منطقه کرمان فعالیت می کنند/ سالانه بیش از هزار میلیارد تومان حقوق می پردازیم
حسنی افزود: علاوه بر معادن که نعمت‌های الهی هستند، سرمایه‌های دیگری همچون سرمایه‌های انسانی هم داریم که حدود 16هزار نفر مشغول به‌کارند و باید از این سرمایه‌ها در جهت صیانت از محیط‌زیست، منابع طبیعی و ... استفاده کنیم و با در نظر گرفتن این موارد به توسعه پایدار برسیم.
وی خاطرنشان کرد: غافل شدن از سرمایه‌ها، تولید پایداری را برای ما تضمین نمی‌کند و نمی‌توانیم رقابت سالم داشته باشیم.
وی ادامه داد: برای انجام کارهای تولید روزمره و توسعه‌هایی که انجام می‌دهیم، نیازمند هماهنگی، همکاری و هم‌فکری بخش‌های زیادی از جامعه هستیم که اسم آنان به‌عنوان «ذی‌نفع» مطرح است و ذی‌نفعان صرفاً سهام‌دار نیستند، بلکه تمام کسانی را که در اثر فعالیت تولیدی ما ممکن است متضرر شوند یا به منفعت برسند، شامل می‌شود و این ذی‌نفعان، دستگاه‌های حاکمیتی، دولت، فرمانداری و بقیه نهادها و همچنین آحاد مردم در جامعه، مشتری‌ها و گروه پیمانکاران هستند.

به‌دنبال افزایش نفع ذی‌نفعان هستیم
مدیر مس منطقه کرمان با تشریح نقاط مثبت حضور صنعت مس در استان کرمان خاطرنشان کرد: سالانه نزدیک 800 میلیارد تومان هزینه دولتی داریم و درواقع این پول در استان هزینه می‌شود و در طول یک‌سال هزار میلیارد تومان حقوق به کارکنان می‌پردازیم و وظیفه اصلی خود می‌دانیم بعدازآن منابع خدادادی و سرمایه انسانی، نفعی را که به همه ذی‌نفعان می‌رسانیم افزایش دهیم و درنهایت به‌دنبال این هستیم تا با کار حداکثری، حداکثر نفع را به ذی‌نفعان برسانیم و کمترین آسیب به آنان برسد.

نیازمند 5هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید کنستانتره هستیم
وی با تشریح پروژه‌های در دست اجرای مس منطقه کرمان گفت: حدود 5هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌خواهیم که حاصل آن تولید سالانه 350هزار تن کنستانتره در سال خواهد بود و امیدواریم منابع مالی تأمین شود.
وی که در ادامه نشست خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، عنوان کرد: حق‌وحقوق مردم دو بحث جداگانه دارد؛ اول یک بخش قانونی است که ما مکلفیم آن را پرداخت کنیم، باید در این‌جا عنوان کنم سهام شرکت از آن‌زمان که به بخش خصوصی تبدیل شد 37درصد سهام عدالت و مابقی متعلق به دولت، صندوق‌ها و بانک‌هاست و 17 تا 18 درصد سهام هم آزاد است که در بورس خریدوفروش می‌شود.

پرداخت 70 میلیارد تومان برای مسئولیت‌های اجتماعی
وی با بیان این‌که در سال گذشته حدود 70 میلیارد تومان در طرح‌های مختلف و در رابطه با مسئولیت‌های اجتماعی هزینه کرده‌ایم، افزود: در سال گذشته بیش از 140 میلیارد تومان حقوق و عوارض دولتی در منطقه کرمان بود که پرداخت شد و امسال به 160 میلیارد تومان خواهد رسید و همچنین جمع مالیات‌هایی که در سال گذشته پرداخت کردیم به 250 میلیارد تومان رسید و سال گذشته 46 میلیارد تومان حق آلایندگی هم پرداخت کردیم.
وی با تشریح هزینه‌هایی که مس کرمان در ایجاد امکانات و امور رفاهی جامعه پیرامون خود پرداخت می‌کند، عنوان کرد: 220 میلیارد تومان هزینه کردیم که جاده رفسنجان تا شهربابک دوبانده شود و این کار انجام شد که یکی از کارهایی بود که ما بدون هیچ کمک دولتی انجام دادیم.
حسنی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به طرح انتقال آب و نقش مس کرمان در این طرح خاطرنشان کرد: متولی طرح زیرساختی در تمام کشورهای دنیا ازجمله ایران، دولت است و بخش خصوصی در این زمینه وارد نمی‌شود؛ آن‌زمان شرکت مس، گل گهر و چادرملو این طرح زیرساختی را به خاطر نیاز آبی که نیاز داشتند پذیرفتند و دولت وقت را قانع کردند و آن‌ها متقاعد شدند و موافقت‌نامه به امضا رسید و البته سرمایه‌گذاری گسترده‌ای هم می‌خواهد.
وی بیان کرد: هر فاز از سه فاز طرح انتقال آب 140 میلیون مترمکعب آب شیرین را انتقال می‌دهد که طرح توسعه برای هر سه فاز دیده می‌شود و فاز اول اکنون در حال اجراست، موافقت‌نامه و کارهای اولیه در دولت قبل به اتمام رسید اما شروع نشد، در دولت یازدهم باز بحث بر روی این موضوع صورت گرفت و به‌هرحال موافقت‌نامه امضا شد.
وی تشریح کرد: تنها برای فاز اول طرح انتقال آب و آب‌رسانی، بالغ‌ بر 6هزار میلیارد تومان پول نیاز است و این عدد کمی نیست؛ این طرح آغاز شده و براساس آن جاده‌های دسترسی اجرا و تملک‌ها حل‌ شده است؛ ضمنا در این انتقال از 140 میلیون مترمکعب 35 میلیون مترمکعب سهمیه مس خواهد بود.
وی گفت: بخشی از هزینه طرح انتقال آب از صندوق توسعه ملی تأمین و بخشی از منابع شرکت‌ها تأمین خواهد شد و اگر طبق برنامه منابع مالی تأمین شود تا دوسال آینده آب به این مناطق می‌رسد.


به‌دنبال طرح‌هایی برای کاهش قیمت تمام‌شده هستیم/ کرمان برای تأمین قطعات در اولویت است
وی همچنین گفت: قیمت تمام‌شده در سال 94 برابر با حدود 4200 دلار بود که در سال 95 به 3800 دلار کاهش پیدا کرده است و به‌دنبال این هستیم که قیمت تمام‌شده را کاهش دهیم؛ البته عواملی وجود دارد که در قیمت تمام‌شده تأثیر بسزایی دارد.
وی در پاسخ به سؤالی درخصوص بومی‌گرایی خرید نیازهای مجموعه مس کرمان اظهار کرد: سالانه حدود 300 میلیارد تومان قطعه می‌خریم که شاید به‌جرأت بتوان گفت تنها 30 میلیارد تومان از این مقدار را از کرمان می‌خریم و یکی از اولویت‌های من از روز آغاز مدیریت خود این بوده که برای تأمین نیازهای مس، اولویت اول کرمان باشد.
مدیر مس منطقه کرمان در شروع نشست خبری گفت: خبرنگاران چشم بیدار جامعه هستند و از این بابت خوشحالیم که کار ما را رصد می‌کنند.

منبع: گفتار نو

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته