کد خبر: 1122/ ١٨:١١ - چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1122
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیر امور سهام شرکت مس در حاشیه بازدید مدیران بورس از سرچشمه:
بیش از دوبرابر شاخص، بازدهی نصیب سهام‌داران مس شد
 
جمعی از مدیران ارشد و کارشناسان سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت تامین سرمایه بانک ملت، از مجتمع مس سرچشمه بازدید کردند. در این بازدید، معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران، مدیر امور سهام شرکت مس و مدیر مس منطقه کرمان حضور داشتند.

«بهروز رحمتی»، مدیر امور سهام شرکت مس در حاشیه این بازدید که روز گذشته (سه‌شنبه 25 مهرماه) انجام شد، گفت: «سال گذشته بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران 35.5+ درصد بوده است. این در حالی است که بازدهی شاخص کل بورس اوراق بهادار 5- درصد بود. در شش‌ماهه ابتدایی امسال نیز سهام شرکت مس بازدهی 22درصد داشت. درحالی‌که بازدهی کل شاخص بورس در این مدت 11درصد بوده است. این به آن معناست که شرکت مس تقریباً دوبرابر بازدهی شاخص، بازدهی نصیب سهام‌دارانش کرده‌ است.»

او ادامه داد: «ما امروز در خدمت مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران و شرکت تامین سرمایه ملت بودیم که بازدیدی از بزرگ‌ترین مجتمع پیرومتالورژیکی مس خاورمیانه داشتند. دوستان از کل فرآیند بازدید کردند و دستاوردهای کلیدی شرکت مس در سال گذشته و شش‌ماهه ابتدایی امسال برای‌شان تشریح شد. همین‌طور از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران، چه آن‌ها که در یکی، دوسال گذشته راه‌اندازی شده‌اند مثل پروژه عظیم فاز دو تغلیظ سرچشمه و چه از سایر پروژه‌های در دست اقدام بازدید کردند. برخی از این پروژه‌ها شامل پروژه‌های معدنی، پروژه تغییر تکنولوژی ذوب فلش، پالایشگاه و... بود.»

رحمتی تاکید کرد: «این بازدید می‌تواند تاثیر بسزایی در پیشبرد اهداف توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران و اخذ مجوز افزایش سرمایه‌ای که ما برای تامین مالی پروژه‌های توسعه‌ای‌مان نیاز داریم، داشته باشد.»

مدیر امور سهام شرکت مس با اشاره به افزایش سرمایه 1000 میلیارد تومانی شرکت در سال جاری گفت: «با افزایش سرمایه‌ای که امسال در نظر گرفتیم قرار است سرمایه شرکت  از 5هزار میلیارد تومان به 6هزار میلیارد تومان برسد. درواقع نیاز به 1000 میلیارد تومان افزایش سرمایه داریم که 100درصد آن در طرح‌های توسعه و عمدتاً طرح‌های توسعه معدنی  هزینه خواهد شد؛ چراکه بیش از 90درصد سودآوری کل فرآیند تولید مس، از همین مرحله معدن به‌دست خواهد آمد.»

او اضافه کرد: «ما در چهارسال گذشته به‌طور میانگین حدود 193هزار تن مس کاتدی تولید کرده‌ایم. امیدواریم با افزایش سرمایه و تامین مالی که انجام خواهد شد و راه‌اندازی طرح تغییر تکنولوژی ذوب سرچشمه، تولید به 280هزار تن آند افزایش پیدا می‌کند. تولید آند ما در خاتون‌آباد در حال حاضر 80هزار تن است که با راه‌اندازی ذوب جدید مجموعاً 360هزار تن تولید آند خواهیم داشت که در افزایش تولید کاتد اثرگذار است.»

رحمتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته گفت: «در سال گذشته شرکت ملی صنایع مس ایران رکورد بالاترین تولید کنسانتره را داشته است و بالغ بر یک میلیون و 77هزار تن کنسانتره مس تولید کرده. همچنین سال گذشته 282.5هزارتن مس محتوی تولید کرده‌ایم که بالاترین میزان تولید کشور در 40 سال اخیر بوده است. در حوزه فروش نیز سال گذشته 7000 میلیارد تومان فروش شرکت بوده است که خود یک رکورد در این حوزه محسوب می‌شود. صادرات بیش از 100هزار تن کاتد مس و 500هزار کنسانتره مس از دیگر رکوردهای شرکت در سال گذشته بوده است.» مدیر امور سهام همچنین تاکید کرد پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری نیز بتوانیم رکوردهای مشابهی ثبت کنیم.

او همچنین با بیان این‌که در سال‌های گذشته در حوزه توسعه، راه‌اندازی دو پروژه عظیم فاز دو تغلیظ سرچشمه و سونگون را داشته‌ایم، خبر داد که 10 پروژه توسعه‌ای دیگر الان در دست اقدام است که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

شرکت مس، از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورس

«محمد حسنی»، مدیر مس منطقه کرمان نیز در این بازدید به تشریح دستاوردهای شرکت مس پرداخت و گفت: «شرکت ملی صنایع مس ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی مورد توجه بازار سرمایه است و سهام‌داران همیشه آن را رصد کرده و به دنبال خبرهایی از کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش تولید این شرکت هستند.»

او ادامه داد: «شرکت مس سه معدن بزرگ دارد که بزرگ‌ترین آن معدن مس سرچشمه است. این معدن جزو معادن مشهور دنیاست. در سرچشمه همچنین خط کامل تولید را داریم که از معدن تا پالایشگاه را شامل می‌شود. در میدوک معدن و تغلیظ و در خاتون‌آباد هم ذوب و پالایشگاه را داریم. هم‌اکنون ظرفیت مجتمع مس سرچشمه در تغلیظ 3.5 برابر و در ذوب دوبرابر معادن میدوک و خاتون‌آباد است.»

مدیر مس منطقه کرمان همچنین گفت: «مجموعه این سه معدن سالانه 210هزار تن مس محتوی تولید می‌کنند که 75درصد مس محتوی شرکت مس را شامل می‌شود. 25درصد باقی‌مانده نیز در مس منطقه آذربایجان تولید می‌شود.»

حسنی افزود: «ما در سال 35 میلیون تن سنگ سولفوری تولید می‌کنیم که تا دو میلیون تن دیگر نیز قابل افزایش است و دوبرابر این تعداد سنگ باطله برداشت می‌کنیم و مجموع عملیات خاک‌برداری و باطله‌برداری 105 میلیون تن در سال است.» او با بیان این‌که مجموعاً 800هزار تن کنسانتره از این مقدار سنگ سولفوری تولید می‌شود، ادامه داد: «حجم آبی که برای این کار مصرف می‌شود در حال حاضر با این حجم تولید به 19 میلیون مترمکعب رسیده است.»

مدیر مس منطقه کرمان با اشاره به اجرای طرح جامع آب در سرچشمه گفت: «در جریان طرح جامع آب تأسیسات تیکنر خمیری در سرچشمه نصب شده است. به‌وسیله این تأسیسات آب قبل از این‌که به سد رسوب‌گیر برسد تا آنجا که می‌شود درصد جامدش بالا می‌رود و به این ترتیب آب به چرخه تولید بازمی‌گردد. این کار بزرگ‌ترین اقدام زیست‌محیطی و حفظ منابع آبی در کشور است که جایزه جهانی بنیاد جهانی انرژی را برای شرکت مس به ارمغان آورده.»

شرکت مس قطب صنعتی کشور است

«سعید محمدعلی‌زاده»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این بازدید گفت: «ما معمولاً بیشتر با صورت‌ها و گزارش‌های مالی شرکت‌ها سروکار داریم اما وقتی از نزدیک با دستاوردهای صنایع و شرکت‌ها آشنا می‌شویم، عظمت سرمایه‌گذاری‌ها و کارهای زیربنایی را که در صنایع در حال انجام است، می‌بینیم.»
او تاکید کرد: «در این بازدید ما با پروژه‌های ملی شرکت مس آشنا شدیم که بسیار عظیم و قابل تقدیرند. شرکت مس قطب صنعتی کشور است و امیدواریم این شرکت با بهره‌برداری از طرح‌هایی که در دست اجرا دارد، بتواند اثر ماندگاری در اقتصاد و توسعه کشور داشته باشد.»

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس همچنین بیان کرد: «شرکت ملی صنایع مس ایران ازجمله شرکت‌های باارزش در بازار سرمایه است. متأسفانه در چند سال گذشته این شرکت به این دلیل که قیمت جهانی محصولش با کاهش روبه‌رو شد، کمی ضعیف شده بود. اما با افزایش قیمت کامودیتی‌ها در جهان این شرکت نیز به رشد و بالندگی گذشته‌اش رسیده است.»

شرکت مس یک شرکت کم‌ریسک است

همچنین «علی بیک‌زاده»، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه این بازدید با بیان این‌که شرکت ملی صنایع مس ایران در بازار سرمایه شرکت کم‌ریسکی تلقی می‌شود، گفت: «عمده محصولات این شرکت صادر می‌شود و شرکت مس وضعیت مناسبی دارد.» او ادامه داد: «با توجه به درخواست افزایش سرمایه شرکت مس، از پروژه‌هایی که به‌عنوان مبنای افزایش سرمایه مطرح شده بود، بازدیدی انجام شد. در این بازدید از وضعیت پروژه‌ها، منابع و محل مصرف افزایش سرمایه‌ای که سهام‌داران در اختیار شرکت قرار می‌دهند، بررسی شد و روی منابع و محل‌هایی که افزایش سرمایه‌ای قرار است هزینه شود، بررسی صورت گرفت.»

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس ادامه داد: «در این بازدید با توضیحاتی که مسئولان شرکت مس دادند و مستنداتی که در افزایش سرمایه دیده بودیم، حجم زیادی از پروژه‌های نوسازی و به‌سازی فرایند تولید در حال انجام است که پیشرفت خوبی داشته و این موضوع برای سهام‌داران اهمیت بسیاری دارد.»

او گفت: «سهام‌داران اگر از این وضعیت آگاه شوند شرایط بهتری برای مس رقم خواهد خورد؛ چون برای سهام‌دار مهم است منابعی که در افزایش سرمایه می‌آید، برای پروژه‌های شرکت و افزایش کارآیی و حجم تولید هزینه شود.»

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته