کد خبر: 987/ ١١:٣٨ - دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 987
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس:
شرکت ملی مس پیش‌تاز در مدیریت مصرف آب
 
در حالی که کارشناسان محیط زیست از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع خشکسالی‌های شدید در آینده نزدیک اظهار نگرانی می‌کنند، بسیاری از مشکلات کمبود آب در کشور به استفاده نادرست از منابع آب برمی‌گردد.

منصور محبی پورکانی مجری طرح جامع آب شرکت ملی صنایع مس در گفت و گو با اخبار فلزات، شرکت ملی مس را پیش‌تاز صنایع در مدیریت مصرف آب عنوان کرد.

وی در این رابطه افزود: استفاده نادرست از منابع آب و عدم مدیریت مناسب در بهره‌برداری درست از منابع موجود یکی از اصلی‌ترین علت‌های افزایش بحران آب در کشور است. سهم بخش صنعت و تولید کشور از مصرف آب حدود  4 درصد است؛ اما با این وجود، چالش کمبود آب بزرگترین مشکل صنایع کشور در سال‌های اخیر بوده است و با افزایش خشکسالی این مشکل هر روز جدی‌تر می‌شود.

محبی‌پور افزود: شرکت ملی صنایع مس ایران با آگاهی کامل از وضعیت بحرانی آب در منطقه از سال‌های پیش به اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف جهت رفع این مشکل اقدام کرده است. این شرکت در سال‌های گذشته، اقدام به تاسیس یک بخش تخصصی تحت عنوان "طرح جامع آب" نموده و اصولا تاسيس طرح جامع آب، خود نشانگر وقوف مسوولین شرکت مس به وضعیت بحرانی آب در منطقه و نخستین گام عملی در برخورد با این چالش بزرگ و در حقیقت نوعی آینده نگری بوده است. این شرکت در سال‌های اخیر با انجام پروژه‌های متعدد سعی در افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف و بازیابی آب داشته است.

مجری طرح جامع آب شرکت ملی مس با بیان اینکه مسئله کمبود آب یکی از مهم‌ترین معضلات پیش‌روی کشور در سال‌های آتی است افزود: درصورت عدم مدیریت منابع آب، بحران خشکسالی در سال‌های آینده معضلات بسیاری را در کشور ایجاد خواهد کرد و به طبعیت از این بحران، صنعت کشور نیز تحت شعاع قرار گرفته و با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شود. از آنجایی که اغلب معادن مس کشور نیز در مناطق گرم و خشک واقع شده‌اند بحران کمبود منابع آب در این مناطق جدی‌تر است؛ آگاهی درست مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران از این بحران در سال‌های گذشته موجب ایجاد طرح جامع آب در این شرکت شد.

محبی‌پور ادامه داد: با تشکیل طرح جامع آب در شرکت ملی مس، اقدامات متعددی از سوی این سازمان به منظور کاهش مشکل تامین آب انجام گرفت که این اقدامات با دو رویکرد افزایش بهره‌وری مصرف آب و تامین منابع جدید آب برای طرح‌های توسعه‌ای خود بوده است. بنابر گزارش این شرکت میزان آب مصرفی به‌ازای هر تن خاک ورودی در برخی واحدهای تغلیظ شرکت ملی مس نظیر میدوک به 43/0 متر مکعب رسیده است، میانگین مصرف آب به‌ازای خاک ورودی در دنیا 45/0 و در کشورهای پیشرفته 4/0 تا 45/0 متر مکعب برآورد می‌شود، بنابراین میزان مصرف آب در برخی واحدهای تغلیظ مس ایران کمتر از میانگین جهانی و در رده‌ی کشورهای پیشرفته قرار دارد و در سایر واحدها نیز مطابق نرم جهانی است؛ اما از آنجایی که ایران در منطقه خشک قرار گرفته و اهمیت آب در کشور بسیار بالاست، باید میزان مصرف آب در ایران از سایر نقاط دنیا کمتر باشد در همین راستا تلاش‌های این شرکت در جهت کاهش مصرف آب همچنان ادامه دارد.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته