کد خبر: 1085/ ١٠:٤٩ - شنبه ٤ شهريور ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1085
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیرعامل شرکت مس در گفت‌وگو با نشریه مردم‌سالاری:
در فرهنگ نوین شرکت مس، تک‌تک افراد حضور متعهدانه دارند
 
در این فرهنگ امکانات، پول و سرمایه حرف اول را می‌زند و آنچه محوریت دارد، برنامه است؛ اما در فرهنگ نوین، این ما هستیم که محوریت داریم. در حقیقت در فرهنگ نوین باید ببینیم من به‌عنوان مسئول و پاسخ‌گو چه عملکردی داشتم که برنامه محقق نشد یا عقب افتاد.

بدون شک سال‌های ۹۲ تا ۹۶ در تاریخ مدیریت شرکت مس یک نقطه عطف محسوب می‌شود؛ چراکه در طی این دوره و باوجود مشکلات فراوان اقتصادی که در پی سیاست‌گذاری‌های نادرست توسعه‌ای در سال‌های قبل و تحریم‌های بین‌المللی ایجاد شده بود یک شرکت تقریباً ورشکسته و بدون اعتبار بین‌المللی هم‌اکنون به یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ایرانی و حتی بین‌المللی تبدیل شده است. از نگاه احمد مرادعلیزاده مدیرعامل شرکت مس این موفقیت‌ و بازیابی اعتبار بین‌المللی را باید محصول تلاش برای ایجاد یک فرهنگ سازمانی نوین و مبتنی بر عملکرد تک‌تک افراد و دارای تعهد پاسخگویی دانست. او تأکید می‌کند که درک موفقیت‌های شرکت مس با در نظر گرفتن این فرهنگ نوین معنا و مفهوم پیدا می‌کند. در ادامه، گفت‌‌وگوی ما با مدیرعامل شرکت مس را بخوانید.

_شما به‌عنوان سکان‌دار شرکت مس در چهار سال گذشته تلاش کردید تا علاوه بر سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی شرکت مس با بهره‌گیری از تجربیات گذشته فرهنگ جدیدی در تمامی سطوح شرکت مس ایجاد کنید تا تک‌تک کارکنان شرکت از بالا تا پایین به روند توسعه پایدار شرکت تعهد داشته باشند. با توجه به این مسئله فکر می‌کنید در ایجاد این فرهنگ تا چه حد موفق بوده‌اید؟
در فرهنگ متداول گذشته، زمانی کاری پیش می‌رود که همه امکانات فراهم باشد؛ در غیر این صورت برنامه‌ها محقق نمی‌شود و افراد نیز دنبال مقصر آن می‌گردند. در این فرهنگ امکانات، پول و سرمایه حرف اول را می‌زند و آنچه محوریت دارد، برنامه است؛ اما در فرهنگ نوین، این ما هستیم که محوریت داریم. در حقیقت در فرهنگ نوین باید ببینیم من به‌عنوان مسئول و پاسخ‌گو چه عملکردی داشتم که برنامه محقق نشد یا عقب افتاد.

با این دید است که می‌توان به گذشته نگاه کرد و نقاط ضعف را بیرون کشید و برنامه‌ها را برای کامل کردن در دستور کار سال‌های بعد گذاشت. در این نگاه، خود آینده یک ابزار و امکان است برای پیشبرد کارها. در این رویکرد افراد باید دقت کنند که چه جایگاهی در این عملکرد دارند؛ چون هرکجا که ما نقش و اثر خودمان را در کارها ببینیم، می‌توانیم به موفقیت دست پیدا کنیم، اما هرکجا که دچار روزمرگی هستیم و در کارها حضور نداریم، موفقیتی هم حاصل نشده و کار افت کرده است.

بر اساس این رویکرد در سال ۹۵، تعهدی برای شرکت خودمان ایجاد کردیم و گفتیم به این دلیل که در دهه پنجم عمر شرکت مس هستیم و شرکت مس در طول این سال‌ها به بلوغ نسبی رسیده، وقت آن است که اثری در صنعت و اقتصاد کشور داشته باشیم. اگر با نیت و حضور به کارها اقدام کنیم، در صنعت و اقتصاد کشور هم اثرگذار خواهیم بود.

_با این رویکرد چه دستاوردهایی به‌دست آوردید و به چه میزان توانستید در اقتصاد کشور اثرگذار باشید؟
سال ۹۵ برای شرکت مس سال به ثمر نشستن زحمات و تلاش‌های سال‌های گذشته بود و خوشبختانه با تعهدی که در تک تک پرسنل ایجاد شده بود توانستیم به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان یک میلیون و 77 هزار و 262 تن و بالاترین تولید مس محتوی به میزان 282 هزار و 500 تن از زمان راه‌اندازی شرکت تاکنون دست یابیم. علاوه بر این، در سال 1395 با فروش 7هزار و 14 میلیارد تومانی رکورد فروش‌ را شکستیم. همچنین بیش از 100 هزار تن کاتد مس، 500 هزار تن کنسانتره مس و در حدود 1300 تن اکسید مولیبدن به کشورهای مختلف دنیا صادر کردیم که دستاورد شگرفی در این زمینه است.

یک اتفاق مهم در زمینه صادرات، آغاز دوباره صادرات ته‌پاتیل مس پس از آخرین فروش آن در سال 1392 بود که موفق شدیم بیش از 100 هزار تن از این محصول را در سال گذشته صادر کنیم. در کنار این موفقیت‌ها، صادرات 170 هزار تن کنسانتره فلزات گران‌بها (لجن آندی) پس از سال‌ها نقطه عطفی در روند توسعه صادرات شرکت مس بود. افزون بر این موفقیت‌ها، میزان بدهی بانکی این شرکت از 2700 میلیارد تومان ‌به 280 میلیارد تومان در سال 95 رسید. این میزان بدهی بانکی معادل 3 درصد ارزش شرکت ملی مس در پایان سال گذشته بود.

در حقیقت، همه این موفقیت‌ها که در پی تعهد همه‌جانبه تمامی کارکنان شرکت به وجود آمد باعث شد تا شرکت مس در آخرین رتبه‌بندی شرکت بورس در پایان سال 1395، در بین 50 شرکت فعال‌تر بورس رتبه 5 را کسب کند و با این‌که در سال گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار بازده منفی ۹/۴ درصدی داشت، ولی سهام شرکت مس در پایان سال گذشته بازدهی مثبت 35 درصدی را تجربه کند. همچنین دستیابی به بیشترین ارزش بازار سهام در سه‌ساله اخیر به میزان 350/100 میلیارد ریال موفقیت بسیار چشمگیری برای شرکت مس در سال گذشته بود.

_ارزیابی شما از عملکرد دولت در طول چهار سال گذشته در زمینه سیاست‌های معدنی چیست؟
بدون شک تدبیر دولت یازدهم به صنایع بزرگ اعتبار دوباره بخشید و تفکر، تعقل و تدبیر این دولت، آن‌ها را نجات داد. در شرکت مس، پرسنل در سال‌های گذشته تلاش بسیاری برای عبور از بحران کرده‌اند؛ اما اگر دقت کنید می‌بینید که اثرات اولیه بهبود، پس از شکسته‌شدن تحریم‌ها ایجاد شد. شکستن ساختار تحریم یعنی شرکتی که رو به اضمحلال و نابودی بوده است، دوباره زنده می‌شود. در حقیقت، پس از برجام، اعتبار بین‌المللی شرکت مس بازیابی شد و امروز بالاترین سطح اعتماد نسبت به این مجموعه پدید آمده است. خدا را شاکریم که با تصمیم و پشتیبانی کامل نظام از دولت، این مهم روی داد و شاهد اتفاقات خوبی در عرصه اقتصاد کشور هستیم.

_برای سال جاری چه برنامه‌ها و تعهداتی برای شرکت مس در نظر گرفته‌اید؟ 
جدای از برنامه‌های عملیاتی تولیدی که جزو وظایف اصلی شرکت است و دستیابی به تولید ۲۸۰ هزار تن مس محتوی را برای سال ۹۶ در دستور کار قرار دادیم، در آغاز سال جاری و برای اجرای تعهدات‌مان ابتدا بررسی کردیم که در این سال با چه امکاناتی می‌توانیم به سمت سال پیشِ رو برویم. برای مثال، برنامه ششم توسعه کشور و بودجه سال 1396 دو امکان هستند که ما می‌توانیم از آن‌ها در جهت اثرگذاری شرکت در صنعت و اقتصاد کشور استفاده کنیم. مثال دیگر آن، اقداماتی است که در سال‌های گذشته در زمینه شکل‌گیری شرکت مس کرمان و آذربایجان انجام گرفت. با تشکیل این دو شرکت، در مجتمع مس شهربابک این احساس ایجاد شد که شاید هویت این مجتمع نادیده گرفته شده است.

من این اتفاق را یک امکان می‌دانم و هم‌اکنون هم مدیر منطقه کرمان در حال رسیدگی به این موضوع است. مهم این نیست که یک ساختار فیزیکی ایجاد شود؛ مهم این است که ما بستر ذهنی‌مان را تغییر دهیم و ببینیم با امکانات موجود چه تغییراتی را می‎توانیم ایجاد کنیم. به این تغییر بستر فکری paradigm shift گفته می‌شود.

ما باید از بستر شک، ابهام، غر زدن، غیبت و... به سمت بستر تعهد و حضور حرکت کنیم. آنچه در مسیر عملکرد سال 1396 نیاز داریم گسترش یگانگی و هم‌دلی است و بر این اساس امسال باید به دنبال انسجام و هم‌گرایی بیشتر باشیم. برای این کار باید الگوی ذهنی‌مان را تغییر دهیم و از دنیای مدیریتی وارد دنیای مدیریت و راهبری شویم؛ گفت‌وگو و شنوایی را وارد کار روزمره و بستر «رئیس و مرئوسی» را به «همکاری» تبدیل کنیم.

_شما از همان ابتدای آغاز دوره مدیریت‌تان در سال ۹۲ بر توسعه پایدار از طریق انجام پروژه‌های مطمئن تأکید کردید. اولاً منظور شما از پروژه‌های مطمئن چیست و دوم در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اید و چه پروژه‌های مطمئنی در دست اجرا یا بهره‌برداری دارید؟
سیاست شرکت در سال‌های گذشته حرکت به سمت توسعه پایدار با اجرای پروژه‌های مطمئن و تأثیرگذار بر افزایش ارزش‌افزوده شرکت بود. برهمین اساس و همان‌طور که می‌دانید بسیاری از پروژه‌های غیر سودده پس از انجام بررسی‌های کارشناسی در سال ۹۲ متوقف شدند. البته این به معنای کاهش سرمایه‌گذاری توسعه‌ای نیست چون اگر میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در حوزه توسعه را طی ده سال گذشته بررسی کنیم متوجه می‌شویم که مجموع هزینه‌های توسعه شرکت از ابتدای سال 85 تا نیمه نخست سال 92 معادل 2996 میلیارد تومان و از نیمه دوم سال 92 تا پایان سال 95 معادل 3251 میلیارد تومان بوده است که این میزان سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که روند توسعه شرکت مس به‌رغم کاهش قیمت‌ و تحریم‌ها در طول چهار سال گذشته متوقف نشده است.

هم‌اکنون و در راستای اجرای این سیاست، ده پروژه قابل‌افتتاح با سرمایه سه‌هزار میلیارد تومانی در سال 96 داریم. برای مثال تغییر تکنولوژی ذوب سرچشمه از تکنولوژی ریورب به فلش با ظرفیت 282 هزار تن مس آند که در حال حاضر، فرایند پیش گرم کوره در حال انجام است و احداث کارخانه پالایشگاه خاتون‌آباد با ظرفیت 200هزار تن مس کاتد دو پروژه بسیار مهم شرکت مس است که در سال جاری افتتاح خواهند شد. همچنین، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی سیرجان به ظرفیت 500 مگاوات تولید برق، طراحی، ساخت و نصب سیستم جدید انتقال گاز خروجی کوره‌های کنورتر سرچشمه، احداث انبار

کنسانتره جدید خاتون‌آباد به ظرفیت 60.000 تن کنسانتره مس، نصب و راه‌اندازی ماشین کاتد شویی، استریپینگ و بسته‌بندی اتوماتیک پالایشگاه سرچشمه (CSM) و پروژه احداث کارخانه آبگیری و بشکه پرکنی مولیبدن به ظرفیت خشک‌کنی 2700 تن کنسانتره مولیبدن در ماه از دیگر پروژه‌های توسعه‌ای شرکت مس است که تا پایان سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد.

علاوه بر این پروژ‌ه‌ها که تا پایان سال جاری افتتاح خواهند شد طرح‌های توسعه‌ای مطمئن دیگری نیز در دستور کار داریم که می‌توانند روند توسعه پایدار شرکت را تضمین کنند. طرح احداث کارخانه‌های اسید کرمان، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ درآلو، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ دره‌زار، طرح تجهیز معدن و احداث کارخانه تغلیظ چاه‌فیروزه و توسعه زیرساخت‌های کارخانه‌های تغلیظ مس سرچشمه از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس هستند که برخی‌ از آن‌ها تا پایان سال 98 و برخی دیگر تا پایان سال 99 افتتاح خواهند شد. طرح احداث سه کارخانه تغلیظ دره‌زار، درآلو و چاه‌فیروزه باعث تولید پایدار شرکت برای سال‌های متمادی خواهد شد و طرح احداث کارخانه‌های اسید در سرچشمه و خاتون‌آباد منجر به تبدیل شرکت مس به یک صنعت سبز با اقتصاد سبز خواهد شد. جدای از طرح‌های توسعه‌ای در منطقه کرمان سه طرح مهم تولید مس کاتدی، کارخانه هیپ‌لیچینگ و کارخانه آهک هیدراته در مس منطقه آذربایجان داریم که هم‌اکنون پیگیر اجرای آن‌ها هستیم.

_یکی از نکاتی که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از مؤسسات محیط زیستی را به خود جلب کرده است توجه جدی شرکت مس به مقوله محیط‌زیست است به‌طوری‌که برخی از آنها اذعان کرده‌اند که صنعت مس ایران در حال حرکت به سمت یک اقتصاد سبز است. ارزیابی شما از این حوزه چیست؟
هم‌اکنون به اذعان موسسه‌‌های بین‌المللی، شرکت مس جزو 15 شرکت برتر در حوزه انرژی و محیط‌زیست است. میزان آب مصرفی به ازای هر تن خاک ورودی به واحدهای تغلیظ در شرکت ملی مس در حالی به 0.43 مترمکعب رسیده است که میانگین این مصرف در دنیا 0.45 و در کشورهای پیشرفته 0.4 تا 0.45 مترمکعب است. همچنین، میزان و هزینه مصرف حامل‌های انرژی برای تولید هر تن مس محتوای معدنی در شرکت مس کاهش چشمگیری داشته است به‌طوری‌که میزان مصرف گاز برای تولید هر تن مس محتوا معدنی از 154 مترمکعب در سال 93 به 115 مترمکعب در سال 95 رسید که موفقیت چشمگیری محسوب می‌شود.

در طی سه سال گذشته کاهش شدت مصرف انرژی در دستور کار این شرکت قرار گرفت به‌طوری‌که نتیجه این مدیریت باعث شد که مصرف انرژی از 42.8 گیگاژول بر تن در سال 93 به 38 گیگاژول بر تن در سال 95 کاهش یابد. همچنین، هزینه شدت مصرف انرژی نیز از 616 هزار تومان به 562هزار تومان طی این مدت کاهش یافت.

علاوه بر این اقدامات، اجرای طرح جامع آب و برق در سه منطقه سونگون، سرچشمه و شهربابک که هم‌اکنون پیشرفت بیش از 90 درصدی دارند تأثیر بسزایی در تبدیل شرکت ملی صنایع مس ایران به یک صنعت و اقتصاد سبز داشت و به دنبال این هستیم که تمامی ملاحظات زیست‌محیطی را در اجرای پروژه‌های جدید دنبال کنیم.

_ازنظر شما در آینده شرکت مس چه اتفاقاتی باید بیفتد تا مسیر توسعه پایدار شرکت حفظ شود؟
اگر بخواهیم برای شرکت مس آینده‌ای مطمئن و تأثیرگذار رقم بزنیم با توجه به این‌‌که شرکت مس یک شرکت سهامی عام است و دارای سهامدار، بدون شک این امر بدون مشارکت فعال سهامداران اتفاق نخواهد افتاد. شرکت مس اکنون به نقطه‌ای‌ رسیده است که به زمانی سه یا چهارساله نیاز دارد که به لحاظ سیستمی و سازمانی به سطحی برسد که تغییرات سیاسی و مدیریتی اثری را در مسیر توسعه مس نگذارد. مخصوصاً سهامداران شرکت مس باید فرصت بدهند به مدیران آینده تا شرکت از یک سازمان سنتی به یک سازمان جاافتاده بین‌المللی تبدیل شود.

دوم مراقبت از ملاحظات و افراد ذی‌نفوذ و مسئولان منطقه‌ای برای رسیدن به خواسته‌های منطقه‌ای است. البته این خواسته‌ها کار ناشایستی نیست و مسئولان منطقه‌ای این حق را دارند که از صنعتی که در آن منطقه فعالیت می‌کند یک‌سری از مسائل منطقه خودشان را حل کنند. ولی ممکن است در برخی مواقع این فشارها زیاد شود و مسیر توسعه شرکت را منحرف کند و نیاز به یک مقاومت همه‌جانبه در برابر این فشارها دارد که نشان بدهد این مسیر و استراتژی مشخصی که طراحی‌شده، مسیر درستی است.

اکنون شرکت مس یکی از شرکت‌های خوب در سطح کشور و حتی بین‌المللی است و اعتبارش را دوباره به دست آورده است و هم‌اکنون در شرایطی است که مراقبت سهام‌داران را می‌خواهد و مهم‌ترین جایی که می‌شود مراقبت کرد در حوزه‌های مالی و کاهش هزینه‌هاست.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته