کد خبر: 1883/ ١٣:٤٧ - شنبه ١٧ تير ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1883
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس:
شرکت مس همه رکوردهای تاریخی تولید و فروش را شکست
 
«بهروز رحمتی» خطاب به سهام‌داران شرکت مس گفت: شرکت مس در سال 95 به بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس به میزان 077/ 1میلیون تن و بالاترین تولید مس محتوا به میزان 282هزار و پانصد تن از بدو راه‌اندازی شرکت تاکنون -در 40سال اخیر- دست یافت.

به گزارش مس پرس، «بهروز رحمتی» مشاور مدیرعامل و مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس در جلسه‌ای که با حضور «محسن بازارنوی» معاون مالی و اقتصادی، «ابوالفضل متین» عضو هیأت‌مدیره، محمد حاجی‌آقازاده مدیر مس منطقه آذربایجان و سهام‌داران شرکت ملی صنایع مس ایران در مجتمع مس سونگون برگزار شد، به تشریح دستاوردهای شرکت مس در حوزه‌های «تولید»، «صادرات و فروش»، «طرح‌های توسعه‌ای» و «بورس» برای سهام‌داران پرداخت و گفت: شرکت مس در حوزه فروش در سال 95 به مجموع ارزش فروش به میزان بیش از 70هزار میلیارد ریال که رکورد تاریخی فروش کل سالیانه شرکت است، دست یافت.
وی افزود: همچنین صادرات بیش از 100هزار تن کاتد مس، 500هزار تن کنسانتره مس و در حدود 1300 تن اکسید مولیبدن به کشورهای مختلف دنیا که همگی رکورد تاریخی فروش صادراتی سالیانه شرکت هستند، از دیگر موفقیت‌های شرکت مس در زمینه فروش در سال 95 است.
به گفته رحمتی، نکته مهم در زمینه فروش محصولات شرکت به مصرف‌کنندگان نهایی مس دنیا، انعقاد قراردادهای فروش «End user» است که دستاوردی مهم در این زمینه است.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با بیان این‌که علی‌رغم رکود جهانی و کاهش قیمت مس، پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای متوقف نشد، اظهار داشت: تکمیل و بهره‌برداری از ده پروژه جدید در مناطق مختلف در سال 1395 نشان‌دهنده این است که شرکت مس در این دوره، پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای را متوقف نکرد.
وی ادامه داد: از میان این ده پروژه، فاز دو تغلیظ سرچشمه و سونگون از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای هستند که افتتاح شد؛ البته این دو در سال 94 افتتاح شدند ولی در سال 95 به مرحله تثبیت و ظرفیت کامل تولید رسیدند و باعث شدند ارزش‌ افزوده زیادی برای شرکت ایجاد شود.
مشاور مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که سود شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته 1600 میلیارد تومان بوده است که این میزان سود با کمترین میانگین قیمت مس در طی ده‌سال گذشته به‌دست‌آمده است، اظهار داشت: میانگین حاشیه سود شرکت مس بین سال‌های 84 تا 92، 42درصد بوده است ولی متأسفانه در سه‌سال گذشته به‌خاطر تحریم‌ها حاشیه سود شرکت کاهش پیدا کرد؛بااین‌حال، حاشیه سود شرکت مس در سال 95 نسبت به سال 94 با رشد 11درصدی به 23درصد رسید.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس درباره روند کاهش قیمت تمام‌شده محصولات نهایی شرکت طی سه‌سال اخیر گفت: قیمت تمام‌شده کاتد مسی پالایشگاه و لیچینگ به‌ازای هر تن 4657 دلار در سال 93 به 3900 دلار در سال 95 رسیده است.
وی تصریح کرد: کاهش حدود 800 دلاری قیمت تمام‌شده سال 95 نسبت به سال 93، به میزان 16.2 درصد حاصل افزایش بهره‌وری و کنترل هزینه‌ها در شرکت مس است.
رحمتی با بیان این‌که بازپرداخت تسهیلات و بدهی‌ها در سال 1395 یکی از عوامل مهم کاهش قیمت تمام‌شده محصولات شرکت مس است، گفت: در سال گذشته با حسن تدبیر، میزان بدهی شرکت از 2500 میلیارد تومان به صفر رسید و هم‌اکنون شرکت مس بدهی به بانک‌ها ندارد.


مس؛ صنعت اقتصادی و استراتژیک قرن بیست‌ویکم
رحمتی در ادامه، خطاب به سهام‌داران شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در آخرین رتبه‌بندی شرکت بورس در پایان سال 1395، در بین 50 شرکت فعال‌تر بورس رتبه 5 را کسب کرده است که کسب این توفیق با وجود شرایط اقتصادی کشور دستاورد بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با اشاره به این‌که در سال گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار بازده منفی 4/9 درصدی را تجربه کرد، گفت: با وجود این بازده منفی، سهام شرکت مس در پایان سال 95 بازدهی مثبت 35درصدی را تجربه کرد که این نیز توفیقی قابل‌ ستایش است که با هم‌دلی و همکاری همه ارکان شرکت و حاکم شدن تدبیر در شرکت مس به‌دست آمد.
رحمتی با تاکید بر این‌که سهام شرکت فیلد مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و طی 11 سال گذشته بازدهی مثبت 603 درصدی را تجربه کرده، گفت: میانگین سالیانه بازدهی سهام‌دارانی که از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس، سهام‌دار شرکت بوده‌اند، در حدود 55درصد در سال بوده که در مقایسه با سایر بازارها از وضعیت بهتری برخوردار است.
وی تصریح کرد: همچنین مقایسه بازدهی بازارهای مهم کشور در سال 95 اعم از شاخص کل بازار بورس (4.9%-)، بازار طلا (8.4%-)، سکه (18%)، ارز (8%)، نرخ سود سپرده بدون ریسک بانکی (18%)، اوراق مشارکت (18%) و... در سال 1395 نشان‌دهنده برتری قابل‌توجه بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران (35.4%) در مقایسه با سایر بازارهاست.
مشاور مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که براساس طبقه‌بندی شرکت‌های بورسی براساس ارزش بازار در پایان سال 95، شرکت مس به رتبه پنجم بورس دست‌یافته است گفت: ارزش بازار سهام شرکت مس در سال گذشته نسبت به سه‌سال قبل به بیشترین میزان به مبلغ 100.350.000 میلیون ریال رسیده است.
وی افزود: همچنین شرکت ملی صنایع مس ایران در بین 477 شرکت پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، ازلحاظ ارزش اسمی سرمایه رتبه ششم را در پایان سال گذشته کسب کرده است.
رحمتی با اشاره به این‌که در سال گذشته به رکورد بیشترین تعداد سهام‌دار از بدو پذیرش در بورس دست یافتیم گفت: تعداد سهام‌داران شرکت در پایان سال 95 با بیش از 37هزار نفر به یک رکورد تاریخی دست یافت که این امر نشان‌دهنده اقبال بازار سرمایه به سهام شرکت ملی صنایع مس ایران است.
مشاور مدیرعامل شرکت مس در پایان با تاکید بر این‌که صنعت مس به‌خاطر وجود سه فاکتور پتانسیل‌های معدنی کشور، اقتصادی بودن فرایند براساس اقتصاد آزاد بین‌الملل و امکان تامین مالی اقتصادی از بیشترین مزیت برای سرمایه‌گذاری و توسعه در کشور برخوردار است، خطاب به سهام‌داران گفت: صنعت مس، اقتصادی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنعت فلزات پایه قرن بیست‌ویکم و بهشت سرمایه‌گذاران معدنی در دنیا و ایران می‌تواند قلمداد شود.
گفتنی است؛ سهام‌داران شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان هفته گذشته (14 تیرماه) با حضور در مجتمع مس سونگون از بخش‌های مختلف تولیدی و کارخانه‌های این مجتمع بازدید کردند.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته