کد خبر: 1529/ ٠٨:٣٧ - شنبه ٢ فروردين ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1529
نسخه چاپي
ارسال به دوست
 
اخبار
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد:
پیشرفت 25درصدی پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به کرمان
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان کرمان تاکنون 25درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش مس پرس، احمد مرادعلیزاده با بیان این مطلب در شورای آب استان کرمان که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری و علیرضا رزم‌حسینی، استاندار کرمان در محل مجتمع صنعتی و معدنی گل‌گهر سیرجان برگزار شد، گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس در مرحله اول در استان کرمان و سپس اجرای آن در سیستان و بلوچستان و یزد تحول بزرگی را ایجاد می‌کند.

مرادعلیزاده با اشاره به این‌که بالاترین بیلان منفی آب در منطقه جنوب‌شرق کشور است، گفت: معدن برای تبدیل خاک به کنسانتره نیاز به آب دارد و هم‌اکنون معادن دره‌زار، چاه فیروزه و فاز سه سرچشمه به دلیل کمبود منابع آبی متوقف است.
وی تصریح کرد: همچنینَ، 18 میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی در جنوب‌شرق کشور قرار گرفته است که کمتر از سه میلیون هکتار از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مرادعلیزاده با تأکید بر این‌که با انتقال آب از بندرعباس، بخش زیادی از زمین‌های قابل ‌کشت در  منطقه جنوب‌شرق می‌تواند به قطب اقتصادی در کشور تبدیل شود، گفت: در مطالعات سال‌های گذشته مشخص شد که با اجرای طرح انتقال آب از بندرعباس، امکان 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در صنعت، آب و کشاورزی در یک دوره 10ساله فراهم می‌شود که می‌توان این مطالعات را دوباره مورد بررسی قرار داد.
وی به پیشینه و اهمیت انتقال آب از خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: پیشینه این پروژه به سال‌های 85 و 86 برمی‌گردد و توسعه و آینده منطقه جنوب‌شرق کشور، در گرو تأمین آب و انتقال آن است.
مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که سهم گل‌گهر  از پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به استان کرمان 44درصد، مس 33درصد و 23درصد مابقی آن مربوط به چادرملو است، اظهار داشت: برای انتقال آب از بندرعباس به استان کرمان در حوزه صنعتی، اجرای شبکه انتقال به طول 900 کیلومتر در دست انجام است.
وی افزود: کریدوری که در حال حاضر آماده‌سازی شده، امکان انتقال سه خط به ظرفیت هر خط 150 میلیون مترمکعب در سال را دارد.
وی در پایان تأکید کرد: گران بودن آب برای صنعت نباید باعث نگرانی شود؛ زیرا ایجاد صنایع پایین‌دستی، میزان سرمایه‌گذاری‌ها را جبران می‌کند.

 
انتهای پیام / *
 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
چند رسانه ای
اطلاعیه ها آرشیو ...
مناقصه و مزایده آرشیو ...
پیوند ها
شعار سال 1396 دفتر مقام معظم رهبری ریاست جمهوری شهدا
انتشارات آرشیو ...

سايتهاي وابسته